Kokį maistą ir kada duoti vaikams?

Kokį maistą ir kada duoti vaikams?

Mityba – labai svarbi kiekvieno žmogaus, tame tarpe ir vaikų bei kūdikių, kasdienybės dalis. Juk būtent iš maisto mes gauname mūsų organizmui reikalingų medžiagų ir vitaminų, todėl mityba turėtų būti sveika ir subalansuota. Kalbant apie kūdikius, pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais jie turėtų būti maitinami tik motinos pienu arba mišinukais – iš tikrųjų, joks kitas maistas yra nerekomenduojamas iki 4 mėnesių amžiaus.

Teigiama, kad vidutinis vaiko amžius, kuomet galima pradėti duoti kietą maistą, yra maždaug šeši mėnesiai. Sulaukęs 7 ar 8 mėnesių jis gali valgyti įvairius maisto produktus iš skirtingų maisto grupių, pavyzdžiui, mėsa, daržovės, vaisiai, jogurtai, sūriai, grūdai. Svarbu pabrėžti, kad jums nereikia duoti maisto produktų tam tikra tvarka, bet turite užtikrinti, kad vaiko mityba būtų kuo įvairesnė.

Ankstyvoji vaiko mityba

Kiekvienas vaikas yra skirtingas, todėl jo vystymasis taip pat gali skirtis. Būtent dėl šios priežasties galite pradėti maitinti vaiką dar nesulaukus pusės metų, bet ne anksčiau nei iki 4 mėnesių.  Kaip žinoti, kad vaikas pasirengęs? Jeigu pastebite šiuos ženklus, galite drąsiai jį valgydinti:

  • Atsisėda vienas arba su pagalba;
  • Geba valdyti galvą ir kaklą;
  • Atveria burną, kai siūloma valgyti;
  • Praryja maistą, o ne spjauna jį atgal ant smakro;
  • Dedasi daiktus prie burnos;
  • Bando sugriebti smulkius daiktus, tokius kaip žaislai ar maistas;
  • Perkelia maistą iš liežuvio priekio į galą, kad nurytų.

Iš pradžių vaikui lengviau valgyti sutrintą, tyrę arba pertrintą ir labai minkštos tekstūros maistą. Gali užtrukti, kol vaikas pripras prie naujų skonių. Jūsų vaikas gali kosėti ir spjaudytis. Bėgant laikui, galima duoti vis tirštesnį ir tirštesnį maistą. Iš pradžių patariama maišyti košes su motinos pienu ir mišinuku, o vaisius ir daržoves sutrinti iki skystos tyrelės.

Maistas, kurį galite duoti 4-6 mėnesių amžiaus vaikui, turi būti trintas arba minkštas, pavyzdžiui, trinta mėsa (vištiena, kiauliena, jautiena), trinti vaisiai (obuolys, bananas, persikas), trintos daržovės (žirneliai, moliūgas), pusiau skystos košės ir nedidelis kiekis nesaldinto jogurto. Atminkite, kad negalima duoti karvės pieno iki vienerių metų. Iš pradžių leiskite savo vaikui paragauti vienos rūšies maisto, tuomet kitos. Tai padeda suprasti, koks maistas jam patinka ir ar jis nėra jam alergiškas. Tarp kiekvieno naujo maisto palaukite 3–5 dienas. 

Vėlesnioji vaiko mityba

6-8 amžiaus vaiko mityba išlieka panaši, tačiau prisideda naujų skonių. Galima duoti trintų kriaušių, avokadų, gerai išvirtų morkų, saldžiosios bulvės, tofu, ankštinių daržovių košės, minkšto sūrio ir krekerių. Taigi, kuo toliau, tuo maisto maisto įvairovė gali tapti platesnė. Iki 8 mėnesių jūsų kūdikis paprastai valgo vieną ar du kartus per dieną. Tačiau, prieš išbandant naują maistą, pradėkite nuo mažų jo kiekių.

8-12 mėnesių vaiko mityba gali išsiplėsti iki minkšto pasterizuoto sūrio, grūdėtos varškės, nesaldinto jogurto, mažais gabalėliais ir juostelėmis pjaustytų vaisių ir daržovių (virtos morkos, moliūgai, bulvės, saldžiosios bulvės, bananai, persikai, kriaušės, avokadai), O formos dribsniai, nedideli kiaušinienės gabaliukai, gerai išvirti makaronai, maži mėsos gabaliukai, paukštiena, žuvis be kaulų, tofu ir gerai išvirtos pupelės, krekeriai ir maži riestainių gabaliukai. Iš vaisių pašalinkite sėklytes, iš mėsos – kaulus, odą ir riebalus, kad vaikai patys galėtų valgyti rankomis, Taip pat jiems patinka valgyti iš vaikiškų indų virtuvei.

 

Ką manai?